Kandydat na kierowcę może wnioskować o przeprowadzenie egzaminu praktycznego na pojeździe ośrodka szkolenia kierowców, na którym szkolił się w czasie zajęć praktycznych. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu jest dokonanie czynności formalnych przez ośrodek szkolenia kierowców oraz złożenie przez osobę zainteresowaną stosowanego wniosku. Ponadto pojazd ośrodka musi spełniać wymagania określone przepisami w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia oraz ustawy w zakresie rejestracji egzaminu na prawo jazdy. Poniżej przedstawiamy schematyczny opis czynności, dzięki którym możliwe będzie przeprowadzenie egzaminu na pojeździe ośrodka szkolenia kierowców.
Instrukcja postępowania w sprawie przeprowadzania egzaminów praktycznych na pojazdach OSK
I. Podpisanie umowy
Właściciel ośrodka szkolenia kierowców który chce udostępniać pojazdy OSK na egzamin powinien w pierwszej kolejności podpisać umowę z WORD w Bielsku-Białej. Aby tego dokonać właściciel lub upoważniona przez niego osoba powinna skontaktować się z pracownikiem Biura Obsługi Klienta, celem pobrania wzoru umowy. Umowa ma charakter ramowy.
II. Zapis na egzamin
W celu zapisania się na egzamin kandydat musi dostarczyć do WORD wypełniony wniosek (załącznik nr 1 do Umowy) oraz podpisane przez OSK oświadczenie (załącznik nr 2 do Umowy). W przypadku zespołu pojazdów należy przedstawić dane obu pojazdów.
WORD dopuszcza zmianę pojazdu na którym będzie prowadzony egzamin. W tym celu do WORD należy dostarczyć nowy wniosek oraz oświadczenie .
III. Dostarczenie i odebranie pojazdu
- W pierwszej kolejności przedstawiciel OSK musi dostarczyć pojazd (lub zespół pojazdów) do WORD w Bielsku-Białej i poinformować o tym pracownika Biura Obsługi Klienta.
- Pojazd (lub zespół pojazdów) OSK na którym ma zostać przeprowadzony egzamin musi zostać dostarczony do WORD najpóźniej 45 min. przed egzaminem.
- Egzaminy na pojazdach OSK są przeprowadzane od godz. 8:00 do godz. 13:00.
- Pracownicy WORD wskazują miejsce gdzie ma zostać podstawiony pojazd. Miejscem przeznaczonym do parkowania pojazdów oczekujących na egzamin jest parking znajdujący się w rejonie dolnych garaży lub miejsce na placu manewrowym – w zależności od kategorii i sytuacji na placu manewrowym.
- W dalszej kolejności, przez pracowników WORD zostaną sprawdzone następujące elementy:
- system rejestrujący przebieg egzaminu,
- stan pojazdu i jego wyposażenia.
Pojazd nie spełniający wymagań prawnych nie zostanie dopuszczony do egzaminu.
- Jeżeli wszystkie czynności kontrolno-sprawdzające przebiegną pomyślnie zostanie podpisany protokół zdawczo-odbiorczy, który stanowi jedynie dokument potwierdzający udostępnienie pojazdu dla WORD na potrzeby przeprowadzenia egzaminu a nie stanowi o dopuszczeniu pojazdu do ruchu, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013r., poz. 951 tekst jednolity z późn. zm.).
- Jeżeli w egzaminie ma brać udział zespół pojazdów to w takiej sytuacji podpisuje się odrębne protokoły dla każdego pojazdu.
- Po przeprowadzeniu egzaminu (egzaminów) WORD zabezpiecza nagranie i przygotowuje samochód do zwrotu. Zwrot pojazdu odbywa się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
- Z uwagi na losowy przydział osób egzaminowanych, nie jest możliwe określenie czasu jaki pojazd musi pozostać w dyspozycji WORD.